Kronika

Druhé místo v celostátním přeboru škol (obsahuje VIDEO)

20.6.2017

Finále přeborů základních a středních škol v orientačním běhu se na začátku června zúčastnilo 312 závodníků z celé republiky. Z krajského kola soutěže postoupilo na dvacet běžců z Gymnázia Karla Čapka. Na závod jich nakonec bylo nominováno 12. Soutěže se zúčastnili chlapci a dívky z primy,  sekundy a tercie

Po brzkém ranním vstávání a téměř pěti hodinách cesty dobříští závodníci dorazili do areálu zámku v Čechách pod Kosířem (Olomoucký kraj). Zde proběhla prezence, převzetí startovních čísel a registračních čipů. Jednotliví závodníci se začali individuálně připravovat na závod.

V orientačním běhu se startuje intervalově. To znamená, že v zadaný čas odstartuje několik závodníků různých kategorií (s různými trasami závodu). Následující závodník stejné kategorie je vypuštěn nejdříve dvě minuty po předchozím. Úkolem závodníka je projít (spíše proběhnout) ve stanoveném pořadí kontroly, které jsou zakresleny v mapě a podrobněji specifikovány v popisníku. První z našich závodníků Barbora Kopecká startovala v 11.08, poslední z našich se na trať vydala v 12.58 Anežka Jirasová.

Start celostátního přeboru byl situován na kopci asi kilometr a půl od zámku. Po vyběhnutí prudkým úvozem závodníci nejprve značili kontroly v zarostlém a velmi pestrém terénu Velkého Kosíře, druhou polovinu závodu absolvovali v zámeckém parku. Podle ohlasů účastníků byl závod na mapovovou orientaci jednodušší, obtížnější pro ně byl členitý a místy nepřehledný terén.

Do cíle doběhli v kategoriích H7, D7 i D9 všichni závodníci z našeho ústavu a zaslouží si velkou pochvalu. Obzvláště je třeba vyzdvihnout výkony chlapců. V kategorii H7 Jáchym Kučera (sekunda) doběhl na výborném 2. místě (ztráta 3 sekundy na vítěze). 5. místo v té samé kategorii obsadil Jakub Janda (prima) a místo 8. Martin Snížek (prima).

Výsledky kategorie D7 (61 závodnic, délka 3020 metrů, převýšení 75 metrů, 12 kontrol):